Atrakcje

, 19.10.2017

Barczewo jest położone na Warmii w widłach rzeki Pisy i rzeki Kiermas. Miasto jest nazywane Małą Wenecją Północy, gdyż nad przepływającymi rzekami można doliczyć się aż kilkunastu mostów. Miasto wybudowane na prawie chełmińskim, na planie prostokąta z centralnym rynkiem. Okolice Barczewa to piękne lasy, czyste jeziora i rzeki oraz liczne warmińskie zabytki. W ostatnim czasie miasto przeszło fazę rozkwitu i zwiększyło swoją atrakcyjność dzięki rewitalizacji niektórych obiektów dziedzictwa kulturowego.

Warto zobaczyć:

Ratusz

Budynek wybudowany  w XIX w. w stylu neogotyckim na planie prostokąta. Wieża ratusza stanowi obecnie doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę urokliwego Barczewa.

Kościół pw. św. Anny i św. Szczepana

Późnogotycki kościół parafialny, wzniesiony w XIV w., z powodu licznych pożarów wielokrotnie przebudowany. Kościół posiada sklepienie siatkowe i sieciowo-gwieździste, od strony wschodniej znajduje się prezbiterium, Dziedziniec otoczony murem z trzema dużymi bramami i pięcioma furtkami. wystrój wnętrza w większości barokowy i neogotycki. W kościele znajdują się organy z ok.1700r.

 

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła z kaplicą św. Antoniego

Kościół wybudowany w roku 1325, następnie stale przebudowy, posiada bogaty wystrój wnętrza z XVII i XVIII w., w tym osiem barokowych ołtarzy i rokokową ambonę. W kaplicy znajduję się jeden z najpiękniejszych dzieł renesansu na Warmii – nagrobek Andrzeja Batorego, biskupa warmińskiego, który w XVI w. sprowadził Bernardynów do ówczesnego klasztoru i przyczynił się do jego świetności.

 

Kościół pw. św. Dyzmy

Więzienny neogotycki kościół, wcześniej zwany kaplicą. Był wykorzystywany do 1945 r. zarówno przez więźniów jak i straż więzienną. Typowy jednokondygnacyjny z wieżą nad wejściem. Obecnie niedostępny dla zwiedzających.

 

Synagoga

Jedyna zachowana w powiecie olsztyńskim bożnica żydowska w stylu klasycystycznym z roku 1894. Wewnątrz zachował się babiniec z drewnianą balustradą. Obecnie budynek stanowi Galerię Sztuki “Synagoga”.

Wieża Ciśnień

Neogotycka, ceglana budowla z 1907 r. Zbiornik wodny składający się z trzech części: dolnej, szerszej zakończonej daszkiem, środkowej z ostrołukami oraz dachem namiotowym krytym blachą.

Skarbiec Kultury Europejskiej

Były kościół ewangelicko-augsburski pochodzący z XIX w., otoczony konarami drzew, jest najmłodszą budowlą sakralną na terenie miasta. Obecnie obiekt został zrewitalizowany i zaadoptowany na galerię sztuki i małą salę koncertową. Duża przestrzeń i unikatowa akustyka pozwoliły na stworzenie miejsca dla potrzeby wspierania rozwoju kultury i sztuki w Barczewie.

Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego

Wcześniej nazywany był Muzeum Biograficznym. Obecnie Salon Muzyczny mieści się w budynku, na miejscu którego znajdował się dom rodzinny Feliksa Nowowiejskiego, twórcy Hymnu Warmińskiego, wielkiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga i organizatora życia muzycznego w Barczewie. Są tu zgromadzone liczne pamiątki, fotografie, rękopisy utworów, rzeczy osobiste, a także fortepian, na którym grywał artysta.

Brama Południowa, zwana Olsztyńską

Gmina Barczewo nazywana jest zagłębiem kapliczkowym, gdyż prawie w każdej części znajdują się warmińskie kapliczki, które są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tego regionu.

Możliwość komentowania Atrakcje została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.