Rewitalizacja wschodniej części Starego Miasta

 

 

31 grudnia 2011 roku, po równo 2 latach od podpisania Umowy o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013, zostały zakończone prace rewitalizacyjne na starówce w Barczewie,. Do dotrzymania umownego terminu realizacji zadania niewątpliwie przyczyniła się łagodna zima, która pozwoliła wykonawcy na realizację znacznej części prac w grudniu. Projekt Rewitalizacja wschodniej części Starego Miasta w Barczewie był jednym z trudniejszych zadań, dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, z którym zmierzyła się Gmina Barczewo. Całkowita kwota, projektu to8 334 961,82 zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 5 793 933,00 zł.

Projekt jest aktualnie w fazie rozliczeń końcowych. Po finalnym rozliczeniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego, na wiosnę nastąpi symboliczne „otwarcie” projektu.

W ramach rewitalizacji wykonano m.in.:

– kompleksowe szerokopłaszczyznowe badania archeologiczne i konserwatorskie,

– prace związane z wymianą zniszczonych sieci w ciągu rewitalizowanych ulic (wymieniono sieci kanalizacyjne, wodociągowe, sieć elektryczna naziemna została wymieniona na podziemną, wybudowano nową kanalizację deszczową),

– drogi z kostki granitowej,

– nawierzchnie chodników wzdłuż rewitalizowanych ulic oraz w obszarze rewitalizowanym zostały usystematyzowane i wykonane ze starobruku.

– ponad 100 miejsc parkingowych,

– chaotyczna zieleń została zastąpiona zaplanowanymi nowymi nasadzeniami,

– mini targowisko,

– dwa stałe stanowiska archeologiczne (tzw. Kasety archeologiczne) w miejscach, gdzie kiedyś stały kamienice mieszczańskie, odkryte i zakonserwowane zostały zabytkowe mury, zorganizowano podświetlane stanowiska dla eksponatów, wydobytych przez archeologów podczas prac archeologicznych. W chwili obecnej trwają zabiegi osuszające w kasetach, tak, żeby na wiosnę można je było wyposażyć w zabytki, aby mogły w pełni służyć mieszkańcom i turystom, pragnącym odwiedzić Barczewo. Trzeba podkreślić, że stałe ekspozycje archeologiczne w tak dużej formie nie występują w północno-wschodniej Polsce, zatem Barczewo stało się dzięki rewitalizacji, atrakcyjnym punktem na trasie wycieczek i wypraw nie tylko dla turystów-historyków.

– stylową małą architekturę, która pięknie komponuje się z całością rewitalizacji.

Można, zatem powiedzieć, że „stara-nowa” starówka w Barczewie nabrała swoistego charakteru, stylowego miejsca popołudniowego wypoczynku mieszkańców naszego miasta oraz turystów, którzy pojawią się w Barczewie już na wiosnę 2012 roku.

«
Możliwość komentowania Rewitalizacja wschodniej części Starego Miasta została wyłączona

, 1.03.2012

Możliwość komentowania jest wyłączona.