Dożynki Gminne 2018

Dożynki Gminne 2018

Dożynki – Święto Plonów nazywane niegdyś też wieńcem, wieńcowem lub okrężnem… Uroczysta kulminacja całego cyklu prac na roli i świętowaniem zakończenia żniw. Wiąże się z magią agrarno-wegetacyjną. Jest podziękowaniem za plony i wyrazem nadziei, że powtórzą się one w następnych latach. Jest zabawą, jest refleksją nad życiem. Pomysłowe wieńce, odświętne stroje, lokalne władze, orkiestra, starości i dożynkowy chleb. Przedstawiamy Państwu Dożynki Gminne, które odbyły się 8 września w Amfiteatrze Miejskim w Barczewie.

Przygotowania do imprezy rozpoczęły się już od godzin porannych, gdzie pracownicy Urzędu Miejskiego – Informacja Turystyczna oraz Centrum Kulturalno-Bibliotecznego szykowali piękną scenę, którą zdobiły rozwieszone pranie ( dziękujemy Hani – właścicielka sklep z tanią odzieżą), snobki siana (dziękujemy Pani Sołtys z Ruszajn), soczyste i kolorowe pomidory (Zakład Ogrodniczy Łęgajny), kolorowe, niesamowicie „wielkie”warzywa ( „ukłony” Panu Sołtysowi z Marun oraz radnemu K. Kozonowi). Bez pomocy gospodarstw rolniczych, scena oraz miejsce amfiteatru nie była by tak piękne i bogato zdobione.

  

Uroczystości dożynek gminnych rozpoczęła msza święta w Parafii św. Andrzeja Apostoła w Barczewie. Po mszy barwny korowód dożynkowy ze starannie wykonanymi koszami dożynkowymi przeszedł na Amfiteatr Miejski. Podkreślamy, że Sołectwa upiekli chleby, które również były prezentowane w czasie dożynek.

Zaszczytne funkcje Starostów Dożynek idących na czele korowodu dożynkowego sprawowali Bartosz i Lena Pontus, oficjalnie rozpoczęli Dożynki Gminne słowami:

Przynosimy chleb wypieczony z mąki tegorocznego ziarna,

Krajcie go i dzielcie gospodarzu,

Nie dużo, nie mało

Tak, żeby dla wszystkich stało”

Burmistrz Barczewa Lech Jan Nitkowski odebrał chleb mówiąc:

Przyjmuję ten chleb jako gospodarz Gminy Barczewo

Obiecuję mądrze i sprawiedliwie go dzielić”.

Po oficjalnym zakończeniu otwarcia dożynek nastąpiło wręczenie nagród dla najlepszych rolników i producentów rolnych z terenu Gminy Barczewo. Wszelkie podziękowania, wręczanie nagród to czas uhonorowania zasłużonych na lokalnym gruncie.

Człowiek prawdziwie mądry szanuje każdy piękny obyczaj,

przodków swoich, kocha każdą piękną pieśń starodawną i zwyczaj uświęcony”

/Zygmunt Gloser/

 1. Teresa i Ryszard Wagnerza wysoką produkcję mleka i zbóż oraz działalność na rzecz rolnictwa
 2. Zakład Ogrodniczy Łęgajny SP.Z O.Oza innowacyjną produkcję szklarniowo-warzywniczą
 3. Józef Pernakza wysoką produkcję mleka
 4. Patryk Kołtuszza wysoką produkcję ogrodniczą
 5. Joanna i Jarosław Chiliccyza wysoką produkcję sadowniczą
 6. Ewa i Krystian Ćwiekza produkcję w hodowli koni i bydła opasowego
 7. Helena Wróblewskaza produkcję kóz i galanterię z mleka koziego
 8. Iwona i Janusz Machałekwysoka produkcja zbóż

W tym roku zostały również wręczone podziękowania i nagrody dla agroturystyk i przedsiębiorstw:

 1. Ośrodek Wypoczynkowo – Szkoleniowy Stary Folwark
 2. Ośrodek Wypoczynkowy – Camping Tumiany
 3. Gospodarstwo Agroturystyczne – Rejnold Human
 4. Gospodarstwo Rolne – Nad Arem
 5. Zalesie Mazury Active Spa
 6. Zakład Ogrodniczy Łęgajny SP.Z O.O
 7. Piekarnia Tyrolska

W tym roku po raz siódmy odbyło się Narodowe Czytanie. Tegoroczna edycja ma wyjątkowy charakter – w związku z Jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości na wszystkich kontynentach, w całej Polsce była czytana lektura „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

 

We wspólnym czytaniuPrzedwiośnia” wzięli udział: Burmistrz Barczewa Pan Lech Jan Nitkowski, Pan Marcin Kuchciński Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Zastępca Burmistrza Pan Dariusz Jasiński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Barczewie Pan Andrzej Maciejewski, Pan Bogdan Caruk Radny Miasta Barczewo, Pani Barbara Chojnowska, Pani Iwonna Skibińska-Czechowicz, Pani Mira Marlena Bandurska oraz Pani Natalia Machałek.

Dla najmłodszych nie mogło zabraknąć „STREFY ROLNIKA”, teren wyspy koło Amfiteatru przeznaczony na gry i zabawy. Wszyscy chętnie i z wielkim zaangażowaniem przystąpili do rywalizacji w różnych konkurencjach. Największą frajdą dla dzieci okazała się zabawa „Pranie Gospodyń” oraz szukanie jaj w stogu siana. Wszystkie gry zostały przygotowane i zrealizowane przez pracowników z Urzędu Miejskiego z Barczewa. Natomiast Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie zorganizowało dla dzieci malowanie twarzy.

Nie zabrakło tez nagród w postaci gadżetów reklamowych z Gminy Barczewo. Dziękujemy za wspaniały, bezcenny czas…

Dużą furorę zrobiły stoiska przygotowane przez wspaniałych sołtysów oraz przez stowarzyszenia, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowali, udekorowali swoje stoiska sołeckie. Stoiska były wyjątkowe, niepowtarzalne i bardzo oblegane. Były pierogi, ciasta, był chleb ze smalcem, kiełbasy i swojska wędlina.

Jednym z ważniejszych punktów obchodów dożynkowych w Barczewie było ogłoszenie wyników w konkursie na „Najpiękniejszy kosz dożynkowy”. W konkursie wzięły udział sołectwa z gminy Barczewo. Komisja konkursowa w składzie:

-Halina Bronka

-Paweł Papkę

-Marcin Świniarski

-Danuta Tarasiewicz

-Barbara Kowalewska

zapoznała się z koszami dożynkowymi i przyznała z godnie z kryterium oceny następujące nagrody:

I miejsce Sołectwo Łęgajny

II miejsce Sołectwo Wójtowo

III miejsce Sołectwo Wipsowo

oraz wyróżnienia otrzymali : sołectwo Niedźwiedź, sołectwo Jedzbark, sołectwo Kaplityny oraz stowarzyszenie wiejskie „Nasze Skajboty”.

Wielkie podziękowania kierujemy w stronę Zakładu Budynków Komunalnych z Barczewa. Pełniącemu funkcję dyrektora Robertowi Brzózce i niezastąpionym pracownikom za wielkie zaangażowanie, profesjonalizm i pomoc przy realizacji Dożynek Gminnych. Również wielkie podziękowania należą się: Patrykowi Kołtusz oraz Joannie i Jarosławowi Chiliccy za przepiękne i smaczne owoce, Zakładowi Ogrodniczemu Łęgajny za piękne i soczyste pomidory, Gospodarstwo Rolne nad Arem za niezastąpione w smaku kozie sery, Klubowi Jeździeckiemu Ekwador (w szczególności dla Pana Mirka) oraz sołectwu Ruszajny za siano, sołectwu Zalesie, Campingowi Tumiany za swojskie przysmaki oraz dla Piekarni Tyrolskiej i Zalesie Mazury Active Spa za piękne bochenki chleba. Dziękujemy również Ewie Reut i Krzyśkowi Cis za wsparcie i pomoc w przygotowaniu Dożynek w Barczewie.

I wielkie podziękowania należą się dla mieszkańców gminy, którzy brali udział w wydarzeniu.

  

«
»
Możliwość komentowania Dożynki Gminne 2018 została wyłączona

, 11.09.2018

Możliwość komentowania jest wyłączona.