POMPEJE WARMIŃSKIE 2018 – ALT WARTENBURG. CHRYSTIANIZACJA ZIEM PRUSKICH

…dawno, dawno temu w latach 90. XX wieku nad polami, lasami, drogami w pobliżu Barczewka, kilka kilometrów od Barczewa, przelatywał samolot z doktorem Jerzym Miałudunem na pokładzie. Na fotografii lotniczej, którą wtedy zrobił, dostrzegł regularne kształty, których natura nie byłaby w stanie stworzyć.

Czytamy w artykule Tomasza Kursa „Dojrzewające zboże układało się w takie kształty i dawało takie odcienie, że powstały zarysy domostw i dróg między nimi. Izabella Mirkowska, archeolog z Muzeum Warmii i Mazur, pojechała na miejsce i potwierdziła te przypuszczenia. Na dodatek na powierzchni znalazła liczne fragmenty średniowiecznej ceramiki i żelaza, które wyszły spod ziemi, zapewne w trakcie prac polowych.
Fotografię lotniczą zrobioną w rejonie Barczewka obejrzał dr Arkadiusz Koperkiewicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Wniosek był jeden: Miałudun, robiąc zdjęcie, natknął się na pozostałości miasta z pierwszej połowy XIV w.” 
I taki był początek prac archeologicznych w Barczewku w poszukiwaniu miasta i zamku, wybudowanego w latach 1325 r przez biskupa warmińskiego Eberharda z Nysy. Wspominają o tym XIV-wieczne kroniki jak również archeologiczna mapa autorstwa Steffla i Fromma z 1914 roku.

Wspomnieć należy Thomasa Hauck, który przedstawił swoją wizję rysunkową miasta i zamku, otoczonego palisadą (z jednej strony zwodzony most), z zabudowaniami wewnątrz. Badania archeologiczne, które są prowadzone od roku 2013 r. są wsparte przez niemieckie ministerstwo ds. kultury i mediów. Przypominamy, iż powstał międzynarodowy zespół naukowy w skład którego wchodzą: archeolog mediewista dr hab. Felix Biermann, historyk sztuki prof. Christofer Hermann czy specjalizujący się w historii uzbrojenia i średniowiecznych militariów Kacper Martyka, archeolog z Muzeum Warmii i Mazur.

Kontynuacja badań archeologicznych w ramach drugiej części międzynarodowego projektu „Barczewko/Alt Wartenburg – warmińskie Pompeje” rozpoczęły się w sierpniu tego roku. W tym roku jest to grupa niemiecko-litewsko-polska.

Dr Arkadiusz Koperkiewicz, kierownik badań informuje, że wyniki eksponowane będą na trzech wielkich międzynarodowych wystawach w Malborku, Pradze i Magdeburgu związane tematycznie z historią Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Nigdy nic nie wiadomo czy część ekspozycji nie będzie zaprezentowana w Barczewie w Skarbcu Kultury Europejskiej.

Tymczasem możemy się pochwalić, że w poprzednich latach archeolodzy odsłonili w całości piwnice czterech domostw średniowiecznych. Odnalezione zostały przedmioty min. monety, żelazne elementy pługa, topór żelazny, część mosiężnego kociołka, ślady pieców, żelazne narzędzia i zachowane w całości dzbany, misy, garnki, kubki itp. Pod zawalonym stropem w jednej z chat natknęli się na ludzkie szczątki, a obok na fragmenty metali, brązowe pierścionki, żelazne nożyce, ciężarek do sieci. Wciąż odnajdywane są groty strzał i bełty kusz. Z pewnością to pozostałość po najeździe litewskim.

Trwa drugi sezon badania cmentarzyska z początku chrystianizacji ziem Pruskich według średniowiecznych zwyczajów pogrzebowych. Odnalezione w grobie fragmenty pokruszonej ceramiki. Głowa zmarłego była skierowana w kierunku zachodnim.

Życzymy naszym archeologom odkrycia kościoła i innych skarbów średniowiecznych.

«
»
Możliwość komentowania POMPEJE WARMIŃSKIE 2018 – ALT WARTENBURG. CHRYSTIANIZACJA ZIEM PRUSKICH została wyłączona

, 10.08.2018

Możliwość komentowania jest wyłączona.