MARKOWICZ&LUBCZYK/WERNISAŻ “INSTRUKCJA”

MARKOWICZ&LUBCZYK/WERNISAŻ INSTRUKCJA

Dziś człowiek jest, jutro go nie mam” TALMUD

inaczej „Ci którzy żyją, otrzymują mandat od tych wszystkich,

którzy umilkli na zawsze. Wywiązać się ze swego obowiązku mogą tylko starając się odtworzyć dokładnie to co było,

wydzierając przeszłość zmyśleniom i legendom” CZESŁAW MIŁOSZ

„Między dziś a jutro jest życie” – tymi słowami rozpoczęła artystka piątkowy wernisaż „INSTRUKCJA”, który odbył się w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie. Temat zawierający słowa – aż słowa kluczowe do V Ksiąg Mojżesza. Artyści poprosili o obserwację, gdyż zbędne

są komentarze. Komentarze o przeszłości, komentarze o człowieku, który wg instrukcji drugiego człowieka nie zasługuje na życie. Poprosili o szukanie, zwrócenie uwagi na symbole, których nie braknie w „INSTRUKCJI”.

Sztukę, którą można obejrzeć w Skarbcu jest doskonałą okazją do zadumy, pamięci nad przeszłością i teraźniejszością. Bo świat jest niepewny i nikt nie powiedział, że nie wrócą „demony”. Przedstawiona instalacja zawiera symbole z kultury judaizmu, przywołuje 49 nazwisk związanych z miastem Barczewo – ofiar holokaustu.

Wystawa Markowicz&Lubczyk jest wzruszającą wystawą. Poprzez sztukę zwracają uwagę… Byśmy zaczęli doceniać życie, siebie nawzajem.

Wernisażu towarzyszył koncert Weroniki Kryczki przy akompaniamencie Jacka Kryczki. Wokalistka olsztyńska, która Jest laureatką I miejsca na 22 Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku 2018 r. Dziękujemy za emocje.

Krótki opis z folderu:

INSTRUKCJA
Ustal w którym miejscu jest Ci wygodnie stać.
Upewnij się, że nic Ci nie przeszkadza w obserwacji.
Mniej oczy szeroko otwarte, a mózg wypełnij ciszą.
Postaraj się obracać we wszystkich kierunkach.
Patrz na słowa ksiąg spisanych.
Nie uciekaj, jeśli zapali się czerwona lampka w Twojej głowie.
To sygnał pracy Twojej wyobraźni.
A nie alarm.
Gdy lampka zgaśnie, sprawdź czy oddychasz tym samym powietrzem co przed wernisażem.

Agnieszka Markowicz

Artysta, malarz. Studia na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki UWM w Olsztynie. Dyplom w pracowni projektowania artystycznego prof. Stanisława Trzeszczkowskiego w 2004r. Uprawia rysunek, malarstwo sztalugowe, ilustracje do książek.

Ostatnie malarstwo artystki jest porównywane do sztuki surrealistycznej, operuje symboliką i odwołuje się do ludzkich emocji. Poddaje się wyobraźni jak również do niekontrowanego doznania, ulotnych stanów emocjonalnych, które głęboko są ukryte w podświadomości artysty. Duży wpływ wywierają na nią tacy artyści jak Michał Anioł, Salvador Dali, Frida Kahlo.

Artystka mówi, że „w życiu jest pełno surrealizmu – wystarczy pamiętać sny”.

Dieter Lubczyk

Artysta – Zerbuński van Gogh, bo tak go nazywają, prezentował prace na różnych wystawach, min.: w Jedlinie – Zdroju, we Wrocławiu, w Essen.

Artysta stosuje w swojej pracy różne techniki malarskie, jak np. akwarela, akryl, olej, pastel. Malarstwo Dietera Lubczyka charakteryzuje się intensywną kolorystyką. Najczęściej maluje krajobrazy i abstrakcje.

FOTORELACJA: K. Kozera, W. Zdaniuk

«
»
Możliwość komentowania MARKOWICZ&LUBCZYK/WERNISAŻ “INSTRUKCJA” została wyłączona

, 13.06.2018

Możliwość komentowania jest wyłączona.