Dożynki Gminne w Barczewie 2017

Dożynki Gminne to impreza związana z obrzędowością kończącą zbiory plonów. Celem tej imprezy jest przypomnienie związanej z tym miejscowej tradycji, folkloru, a także dorobku kulturalnego, kulinarnego, poetyckiego i muzycznego podkreślającego kulturę oraz tradycję Gminy Barczewo.

A było to tak…Uroczystości dożynek gminnych rozpoczął korowód. Przemarsz ruszył z kościoła św. Anny do Amfiteatru Miejskiego. Zaszczytne funkcje Starostów Dożynek idących na czele korowodu dożynkowego sprawowali Pani Teresa Wagner z Mokin oraz Pan Jarosław Chilicki z miejscowości Bark.

Pani Teresa Wagner prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne w miejscowości Mokiny. Gospodarstwo o powierzchni 178 hektarów jest wysoko wyspecjalizowane w produkcji mleka oraz zostało wielokrotnym laureatem konkursów przeprowadzanych przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Pani Teresa Wagner posiada ponad 90 krów, a wydajność mleczna jednej krowy wynosi 11 000,00 kg mleka.

Pan Jarosław Chilicki, sołtys miejscowości Bark posiada innowacyjne 24 ha gospodarstwo sadownicze. Roczna wysokość zbiorów owoców wynosi 1000 ton. Pan Jarosław Chilicki jest laureatem Agroligi Warmii i Mazur oraz Wicemistrzem Agroligii Warmii i Mazur.

Podczas części artystycznej dożynek zaprezentowali się lokalni artyści: Chór Moderato, Kapela Folklorystyczna Barczewianinie oraz urocze dzieci z Centrum Kulturalno-Bibliotecznego, Martyna Młodawska, Nikola i Oliwia Taradejna. Wieczorem chwile wytchnienia dały dwa koncerty- wystąpili m.in zespół „Kasia i Witek” i zespół „Next”. Wszyscy artyści zapewnili dobą zabawę i poruszenie wśród gości niemieckich. Poza programem artystycznym, oraz wystawą plonów rolnych tego dnia mieliśmy okazję zobaczyć, zatańczyć Pofajdoka. Jest to taniec warmiński, taniec lekko „roztrzepany”. I tylko, Jola Piotrowska, konferansjer dożynek mogła poprowadzić taniec „zakręcony” a wszystko po to żeby było zabawnie, wesoło.

Zarówno było szaleństwo na parkiecie ale i też powaga przy udekorowanym stole. Albowiem odbyło się po raz szósty Narodowe Czytanie. Tym razem wybór padł na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Podstawowym celem przedsięwzięcia zawsze jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W Barczewie podczas uroczystości dożynkowej czytany był akt 1 scena 24. W roli Gospodarza wystąpił Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Andrzej Maciejewski a w roli Poety wystąpiła Pani Lidia Szczerbo. Nie mogło zabraknąć pokazów sportowych, które stanowią idealne urozmaicenie w czasie imprez. Zawodnicy Klubu Sportowego Egida Barczewo przyciągają publiczność niczym magnes. Co więcej nasi artyści sportowi zawsze integrują do wspólnej zabawy.

Furorę zrobili również wspaniali sołtysi z Kronowa, Wipsowa, Nikielkowa, Skajbot, Łapki, Wrócikowa, Kromerowa, Łęgajn, Kaplityn, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowali, udekorowali swoje stoiska sołeckie. Stoiska było wyjątkowe, niepowtarzalne i bardzo oblegane. Były pierogi, ciasta, był chleb ze smalcem…Było wszystko to co możliwe. Nagrody, losy, rękodzieło…
Celem sołtysów było tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie kontaktów między sołectwami.

Piękne stoiska przygotowały “zewnętrzne stoiska”: Galeria Sztuki Synagoga pod kierunkiem „kolorowej” Krystyny Szter, Nadleśnictwo Wipsowo, Miejska Przychodnia Zdrowia z Barczewa, która przeprowadziła badania spirometryczne, mierzyła poziom cukru oraz  OSP Barczewo, którzy zaprezentowali pokaz ratownictwa medycznego oraz pokaz samochodu strażackiego.

Atrakcją dla dzieci była „STREFA ROLNIKA“. Teren wyspy koło Amfiteatru przeznaczony na gry i zabawy min.: warzywa atakują; jajka w sianie; ziemniak kontra kukurydza; uwolnij bobika; przeciąganie liny; dojenie krowy; szachy; toczenie kapusty; pająk; szachy. Wszystkie gry zostały przygotowane i zrealizowane przez dziewczyny z Urzędu Miasta i Gminy jak również wspaniałych, niezastąpionych wolontariuszy: Ewy Reut i Krzysztofa Cisa.

Jednym z ważniejszych punktów obchodów dożynkowych w Barczewie było ogłoszenie wyników w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy lub kosz dożynkowy”. W konkursie wzięło udział 5 sołectw z gminy Barczewo. Komisja konkursowa w składzie:

Wioletty Śląskiej-Zyśk, Petera Gausmana, Ireny Mysakowskiej, Wojciech Zenderowskiego

zapoznała się z wieńcami dożynkowymi i koszem dożynkowym i przyznała z godnie z kryterium oceny następujące nagrody:

I miejsce Sołectwo Kronowo

II miejsce Sołectwo Łęgajny

III miejsce Sołectwo Wipsowo

oraz 2 wyróżnienia – Sołectwo Skajboty, Sołectwo Jedzbark.

Odbyło się również ogłoszenie i wręczenie pamiątkowych statuetek i dyplomów dla najlepszych rolników i producentów rolnych z terenu gminy Barczewo.

 1. TERESA I RYSZARD WAGNER

za wysoką produkcję mleka i zbóż oraz działalność na rzecz rolnictwa

 1. ZAKŁAD OGRODNICZY ŁĘGAJNY SP.Z O.O

za innowacyjną produkcję szklarniowo – warzywniczą

 1. JÓZEF PERNAK

za wysoką produkcję mleka

 1. GRAŻYNA I LESZEK MILA

za produkcję warzywniczą

 1. PATRYK KOŁTUSZ

za wysoką produkcję ogrodniczą

 1. JOANNA I JAROSŁAW CHILICCY

za wysoką produkcję sadowniczą

 1. JANUSZ BŁASZCZAK I JOANNA BRZEZIŃSKA-BŁASZCZAK

za wysoką produkcję drobiarską

 1. EWA I KRYSTIAN ĆWIEK

za produkcję w hodowli koni i bydła opasowego

 1. HELENA WRÓBLEWSKA

za produkcję kóz i galanterię z mleka koziego

 1. HUBERT BOCHHOLZ

za wysoką produkcję mleka

 1. IWONA I JANUSZ MACHAŁEK

wysoka produkcja zbóż. Rolnictwo precyzyjne

 1. LUCYNA I ANDRZEJ CIESIELSCY

hodowla koni i jeździectwo

Wielkie podziękowania kierujemy w stronę Zakładu Budynków Komunalnych z Barczewa. Dyrektorowi Mirosławie Jasińskiej i pracownikom za wielkie zaangażowanie, profesjonalizm i pomoc przy realizacji Dożynek Gminnych. Dziękujemy firmom: Primavera Furniture, która oprócz, że podbija ogromnym sukcesem nie tylko rynek Europy Środkowej, Zachodniej ale również Stany Zjednoczone to i miała czas i serce na wykonanie i za sponsorowanie kilkanaście przepięknych poduszek, wałków na „Strefę Rolnika“,oznakowane logiem Barczewa, Dożynek. Firmie Tech – Bet Andrzejowi Siwikowi, Firmie Kamal, pani sołtys Balbinie Buras za sponsorowanie słodyczy dla dzieci. Cukierni, piekarniZłoty Kłosza dostarczenie pączków. Gospodarstwu Agroturystycznemu Rejnold Humanz Leszna za rogaliki. Ciepłe pozdrowienia i podziękowania artyście panu Tomaszowi Głód ze Skajbot za wykonanie elementów drewnianych na gry i zabawy dla dzieci. Za wszystko i wszystkich dziękujemy.

Bardzo duże ukłony kierujemy w stronę tych sołectw, które załatwiły warzywa, owoce, kostki siana itp. na wystrój miasta i amfiteatru. Szczególnie dziękujemy pani sołtys z Wrócikowa, Stanisławie, która przygotowała kilkadziesiąt, udekorowanych snopków.

«
»
Możliwość komentowania Dożynki Gminne w Barczewie 2017 została wyłączona

, 12.09.2017

Możliwość komentowania jest wyłączona.