Aktualności

Drożeją śmieci !!!

Czytaj więcej o: Drożeją śmieci !!!

W celu ochrony środowiska naturalnego oraz restrykcyjnych przepisów Unii Europejskiej dotyczącej segregacji odpadów Rada Miejska w Barczewie podjęła decyzję o zmianie stawek za odpady niesegregowane.

Uchwała nr XXX/221/16 z dnia 22 listopada 2016 roku w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty na terenie Gminy Barczewo.

Opłata za gospodarowanie odpadami niesegregowanymi za jednego mieszkańca od 1 stycznia 2017 roku wyniesie 16,00 zł. Do właścicieli nieruchomości, którzy zadeklarowali, że odpady będą gromadzone i odbierane w sposób nieselektywny zostaną wysłane zawiadomienia z wyliczoną miesięczną stawką opłaty.

Stawka za odpady zbierane w sposób selektywny pozostaje na dotychczasowym poziomie i wynosi  6,00 zł za jednego mieszkańca.

Jednocześnie informujemy, że Urząd Miejski w Barczewie wdraża system elektroniczny weryfikujący czy na danej nieruchomości odpady komunalne zbierane są w sposób prawidłowy. Jeśli odpady nie będą segregowane zgodnie z deklaracją, odpady nie będą odbierane lub będą nakładane kary finansowe.

Wszyscy właściciele nieruchomości zainteresowani zmianą deklaracji za gospodarowanie odpadami  proszeni są o jak najszybsze złożenie korekty deklaracji. Podsiadając elektroniczny podpis kwalifikowany lub Profil Zaufany deklarację/korektę można złożyć elektronicznie na portalu epuap.gov.pl

Mając na względzie ochronę naszej matki ziemi serdecznie zachęcamy mieszkańców naszej gminy, aby rzetelnie segregowali odpady komunalne.

 

Burmistrz

/-/ Lech Jan Nitkowski

 

Poniżej do pobrania deklaracja oraz zasady segregacji

deklaracja-odpady PDF

deklaracja-odpady DOC

Zasady segregacji odpadów na terenie Gminy Barczewo

Uchwała 221

Mistrzostwa Polski Młodzieżowców w szabli

W dniach 25-26 marca 2017 r. w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzieżowców w szabli, są to zawodnicy do lat 23. Wystartował w nich Cezary Białecki zawodnik MUKS Victor Warszawa wywodzący się z Warmii. 
Turniej indywidualny

Pierwszy dzień rozpoczął się od walk indywidualnych. Czarek walczył bardzo dobrze
w walkach grupowych na stoczonych
12 walk wygrał 10. Dało mu to pewny awans do fazy pucharowej. Dwie pierwsze walki pucharowe były bardzo wyrównane, ale wygrane przez Czarka, które dały mu awans do najlepszej ósemki turnieju. Walkę o medal Czarek stoczył
z reprezentantem Polski seniorów zawodnikiem z Poznania, tutaj minimalnie Czarek przegrał 15-12 i ostatecznie zajął 7 miejsce.

Turniej drużynowy

Drużyna Czarka MUKS Victor Warszawa walczyła rewelacyjnie, pokonując AZS AWF Katowice, następnie KKSZ Konin II, znalazła się w finale Mistrzostw. Tu przeciwnikiem był KKSZ Konin. Niestety mimo świetnych walk Czarka i kontuzji jednego z jego kolegów nie udało się zdobyć złotego medalu, ale II miejsce w tak prestiżowym turnieju jest wielkim osiągnięciem Czarka. Jest to szósty medal z Mistrzostw Polski, z różnych kategorii wiekowych i tym sposobem Czarek jest jednym z bardziej utytułowanych szablistów
z Warmii.

 Grzegorz Białecki

FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH WARMIA MAZURY LOKALNIE

Zachęcamy grupy nieformalne i małe organizacje pozarządowe do udziału w konkursie na mikrogranty na działania publiczne. Można otrzymać od 1,5 tys. do 5 tys. zł (wymagany min. 10% wkład własny wnoszony w formie finansowej lub niefinansowej). Termin składania: 27 marca 2017 – 20 kwietnia 2017. Wnioski przyjmuje Lokalna Grupa Działania „Południowa Warmia”

http://poludniowawarmia.pl/post/54_fundusz_inicjatyw_obywatelskich_warmia_mazury_lokalnie

Sukces gminy Barczewo w konkursie na dofinansowanie budowy infrastruktury

Mieszkańcy gminy Barczewo są największym beneficjentem środków rozdysponowanych w pierwszym konkursie przez Lokalną Grupę Działania „Południowa Warmia”.

Spośród wszystkich wniosków złożonych przez gminy, stowarzyszenia, OSP i parafie z terenu 8 gmin zrzeszonych w LGD aż 3 z 7 wybranych do dofinansowania dotyczą zadań realizowanych w gminie Barczewo. Najwyżej został oceniony wniosek Stowarzyszenia Wędkarskiego Jeziora Linowskiego w Łęgajnach pt. „Mała infrastruktura jeziorowa” (kwota wsparcia 47 200,00 zł) – serdecznie gratulujemy! Wniosek będzie realizowany w partnerstwie z gminą Barczewo.

Z kolei oba wnioski przygotowane przez pracowników Urzędu Miejskiego w Barczewie zostały ocenione najwyżej spośród wszystkich złożonych przez jednostki sektora finansów publicznych. Z tej puli jedynie projekt pt. „Anielski plac zabaw w Kaplitynach” (kwota wsparcia 46 904,00 zł) otrzymał dofinansowanie. Projekt pt. „Rozbudowa placu sportowo-rekreacyjnego w Marunach z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych”, mimo, że był drugi na liście, ze względu na limit środków nie otrzymał wsparcia.

Wśród dofinansowanych znalazł się także wniosek złożony przez Lokalną Grupę Rybacką „Pojezierze Olsztyńskie”, przygotowywany przy wsparciu pracowników Urzędu Miejskiego w Barczewie, pt. „Modernizacja, przebudowa, aktualizacja i oznakowanie szlaków turystycznych w gminie Barczewo” (kwota wsparcia 47 499,15 zł).